צרו קשר עכשיו - ניסים כהן : 050-2022999

אתה נמצא ב עמוד הבית  >>  מסלולים
 
עמק המעינות שמו כן הוא. כ– 50 מעיינות קטנים וגדולים, גלויים ונסתרים מפכים וזורמים ברחבי העמק.

תפיסת התיירות השלווה "Slow Tourism" מתאימה מאוד לאופיו הייחודי של העמק שלנו, המציע למבקרים מגוון רחב של אתרי מורשת, היסטוריה, מים, איכות סביבה, נופים מגוונים ואטרקציות רבות, כמו גם, חיי תרבות עשירים ומגוונים, יוצרים ואמנים רבים, תושבים איכותיים ומסבירי פנים.

זרימת המעיינות, גווני המים, צליליהם והשלווה אותה הם משרים יכולים להטעות משום שפיתוח התיירות והפיכת "עמק המעיינות" לאזור תיירותי מוביל, מתנהלים במלוא הקצב, והמועצה האזורית רואה בכך אתגר גדול. מסלול האופניים בעמק המעיינות רבים ומגוונים ומציעים שלל אטרקציות ונופים מרהיבים.

ארבעת המסלולים העקריים הם:
נופי ירדן


מסלול פארק המעיינות

המסלול מתחיל ליד "גן-גורו", והוא מתמקד ב"פארק המעיינות".
חנייה: בחניון "גן גורו", ליד תחנת הדלק הצמודה לצומת הכניסה לגן השלושה מכביש 669. י

ש לחצות את כביש הכניסה לגן השלושה אל דרך עפר המקבילה אליו, אשר מובילה בצמוד לגדר של הגן הלאומי למשטח חניה מאולתר; עוברים את משטח החניה, ירידה קלה ומימין לה מבנה שאיבה; ממשיכים בעלייה העוברת בצמוד לפרדסים ומטעים (מימין), חולפת צמוד לחוות לולים (משמאל) ומביאה ישר לעין שוקק - מהמעיינות היותר יפים בארץ.

אחרי חניה קצרה (המגיעה למעיין שכזה) חוזרים כמאה מטר באותה דרך ופונים ימינה לדרך החוצה את אפיק המעיין (מים זורמים בחורשה), וממשיכים לאורך אמת המים שמימין, עד שמגיעים למעבר בו ניתן לפנות ימינה. לפני המעבר מומלץ לצפות בטחנת הקמח בעלת שלושת הראשים שמצד שמאל כ 70- מ' מהדרך.

פונים ימינה במעבר, ושוב ימינה לכיוון מערב עד שמגיעים לדרך שנוסעת דרומה לאורך השדות. ממשיכים איתה עד שמגיעים לשדרת האקליפטוסים היפהפייה.
נוסעים לאורכה וממשיכים במעבר מעל אמת המים מזרחה בשביל החוצה את השדה עד לדרך עפר יותר ראשית - שם רואים מימין את עין מודע. פה נעצור להפסקת קפה.

מעין מודע מצפינים בדרך עפר טובה ובולטת עד הבולט בשטח והבריכה שבנחל הקיבוצים . מכאן ניתן לנסוע לאורך הגדה של נחל הקיבוצים עד חוות הלולים. משם נפנה חזרה לגן השלושה עד הרכב.

ניתן לרכוש סלסלות פיקניק ב"חיוך מתוק".
אורך המסלול: כ 12 ק"מ
משך המסלול: כשעתיים כולל הפסקות
דרגת קושי: קלה

חזרה למעלה
#

מסלול צהוב

משך המסלול כשעתיים וחצי עד שלוש שעות. דרגת קושי קלה.
קחו איתכם לדרך מים, משקפת, מגדיר ציפורים וכובע.

1. המסלול לוקח אותנו צפונה ומתחיל בבית העלמין של כפר-רופין. בית העלמין ממוקם בנקודת תצפית מרהיבה אל גאון הירדן ומאגר "עמוד". מהסתיו עד לאביב המאגר מלא בעופות מים.

2. דרכנו מתפתלת על דרך "המערכת העליונה", דרך לשימוש צבאי במקורה. נקודת העצירה הבאה הינה עמדת טנקים אך משמשת אותנו לתצפית מזווית נוספת אל גאון הירדן.

3. שתי התחנות הבאות הן בגדר "אטראקציות" בוטאניות: בנקודה זו נוכל לעשות היכרות עם צמח מפורסם מהמקרא, שקרא תיגר על הגדולים ממנו, הלא הוא האטד המפורסם ממשל יותם.
נמשיך עוד כ-500 מטר צפונה. כאן אנו מגיעים אל נקודה חשובה מאוד מבחינת הצומח המקומי: גדל כאן עץ המכונה זקום מצרי. מוצאו של העץ בערבות סודאן והמקום בו אתם עומדים הוא המקום הצפוני ביותר בעולם אליו הגיע עץ זה. כיצד הגיע?

4. נקודת תצפית מרהיבה אל שדות קיבוץ מעוז חיים וגאון הירדן. השדות במדרגה זו עובדו כל השנים בעיתות שלום ובעיתות מלחמה (מלחמת העצמאות, מלחמת ההתשה). מצוק סלע החוור עליו ממוקמת התצפית מהווה אתר קינון לתושבי הקיץ השרקרקים והכחלים, לדרור הבית, וגם לדורסי לילה כמו הכוס.

5. תחנתנו הבאה לוקחת אותנו בזמן אלפיים שנים לאחור. כאן עמד בית כנסת עתיק שנבנה לראשונה ע"י תושבי כפר יהודי בשם באלה. תושבי הכפר סייעו לאנשי יבש גלעד כשאלו בצעו את הפשיטה הלילית שלהם על בית שאן כדי להוריד מחומות העיר את גופתו של שאול המלך. אולם התפילה מרוצף בפסיפסים מרהיבים כמותם ניתן למצוא במידבא שבירדן. בתקופה הצלבנית הועם זוהרו של בית הכנסת והוא הפך לבית תפילה משותף ליהודים ונוצרים. מסע הכיבושים של צלח א'דין שם קץ לבית הכנסת אשר הועלה באש. הוא נתגלה במקרה ע"י דחפור שהכין עמדת מרגמות במקום ב-1967.

6. נחתום את טיולנו בשכשוך במי עין צמד המכונה ע"י ה"ילידים" המקומיים: המסיל. עמק בית שאן שופע נביעות של מעיינות ומכאן שמו עמק המעיינות. עין צמד נובע ממערב לנו, ליד קיבוץ נווה איתן ומתפתל לירדן. הזדמנות ליהנות מפריחת ההרדופים ומהשקט ליד המים. זהירות – הקרקע בוצית וחלקה והרחצה מסוכנת.
לגלריית תמונות - מסלול צהוב <<

חזרה למעלהמסלול צהוב

#
מסלול אדום

משך המסלול כשעתיים. דרגת קושי קלה.
קחו איתכם לדרך מים, משקפת, מגדיר ציפורים וכובע.

1. מסלול זה לוקח אותנו לחלק הדרום מזרחי של שדות כפר-רופין. תחנתנו הראשונה היא בנקודת תצפית מרהיבה אל גאון הירדן. אל החלקות המעובדות עד מי הנהר משני צידי הגבול יוצאים מדי לילה חזירי בר גדולים ואם כעת שעות אחה"צ גדולים הסיכויים שנראה מי מיצורים אלו יוצא לאכול.

2. לאחר נסיעה לא ארוכה אנו מגיעים למרגלותיו של מאגר מים מלאכותי שהוא גם בריכת הדגים הדרומית ביותר של כפר-רופין. מהסתיו ועד לאביב חונות במי הבריכות ועל גדותיהן ציפורי מים ממינים שונים ומגוונים: אנפות, קורמורנים, ברווזים, אגמיות, חסידות שחורות ולבנות ועוד.

3. הגענו לתחנת הטיבוע והצפרות של כפר רופין. כאן גדלים עצי שיזף גדולים ועליהם טפיל צמחי המכונה הרנוג השיטים. פרחיו האדומים של ההרנוג בולטים למרחוק והוא מושך אליו ציפורים שונות. ההרנוג ניזון מנוזלי העץ ובפירותיו חומר משלשל רב השפעה. זמן קצר מאוד לאחר שנאכל ע"י בולבול או ציפור אחרת נפלט הזרע ממערכת העיכול של הציפור בליווי חומר דביק ונצמד לענף על העץ עליו חונה הציפור. הזרע נובט ומתחיל מחזור חיים חדש של טפילות על עץ סמוך.

4. מלחת עין כפתור – נוף ייחודי של דקלים וצמחיה מיוחדת. שריד אחרון של שטחי מלחה טבעיים בעמק.

5. לא לחינם מכונה העמק "עמק המעיינות". תחנתנו הבאה היא נביעה קטנה למרגלות המאגר של המפעל לטיהור שפכי העמק. המעין נקרא עין טיון ובמימיו גדלים קנה (הצמח עם התפרחת הפרועה) וסוף (הצמח עם העלים הירוקים והארוכים, פריחתו נראית כמו נקניקיית ענק). עוד מבט למים הרדודים והצלולים יגלה דגים קטנים המכונים נווית. חלקם (הזכרים) שומרים בקנאות על נחלתם. מהיכן וכיצד הגיעו הדגיגים הללו למעין? זו שמורת טבע ואסור להיכנס למים. כדאי גם לטפס אל עמדת התצפית של המאגר: ציפורי מים רבות באות לחנות בו ובהן פלמינגו ואווז צבעוני העונה (אם קוראים לו) בגעגוע לשם טדורנה.

6. במרחק "יריקה" לכיוון צפון נביעה נוספת (מצינור) הפעם של עין צמד. בימים חמים אפשר ורצוי להתקרר במים הנעימים והרטובים.

חזרה למעלהמסלול אדום
#

מסלול כחול

משך המסלול כארבע שעות. דרגת קושי בינונית.
קחו איתכם לדרך מים, משקפת, מגדיר ציפורים וכובע.
מתחילים בשתי התחנות הראשונות לפי המסלול האדום.

1. מסלול זה לוקח אותנו לחלק הדרום מזרחי של שדות כפר-רופין. תחנתנו הראשונה היא בנקודת תצפית מרהיבה אל גאון הירדן. אל החלקות המעובדות עד מי הנהר משני צידי הגבול יוצאים מדי לילה חזירי בר גדולים. בשעות אחה"צ גדולים הסיכויים שנראה מי מיצורים אלו יוצא לאכול. זהירות – חלק מהמסלול עובר לאורך גדר המערכת. אין לרדת מהכביש ולא להשאיר עקבות.

2. לאחר נסיעה לא ארוכה אנו מגיעים למרגלותיו של מאגר מים מלאכותי שהוא גם בריכת הדגים הדרומית ביותר של כפר-רופין. מהסתיו ועד לאביב חונות במי הבריכות ועל גדותיהן ציפורי מים ממינים שונים ומגוונים: אנפות, קורמורנים, ברווזים, אגמיות, חסידות שחורות ולבנות ועוד.

3. תחנתנו הבאה חורשת איקליפטוסים קסומה ליד קיבוץ שדה אליהו. מקום נחמד לשחרר קצת את הרגליים והגב, ולקלף תפוז (אם הטיול נערך בשבת, התחשבו בתושבי הקיבוץ הדתיים ואל תתקרבו אל הקיבוץ).

4. הגענו לעין נזם. דוגמה יפה לריבוי הנביעות הטבעיות בעמק, המאפשרות למטייל להתקרר ולהתענג על הימצאותם של מקורות מים רבים כל-כך במסלול הטיול.

5. תל רחוב – מומלץ לעלות לראש התל. תצפית מצוינת על כל עמק המעיינות. בחפירות הארכיאולוגיות נמצאו חומה וארמון מתקופת המלכים.

6. התחנה הבאה היא על גדות עין צמד. המקום מכונה ע"י המקומיים: "המסיל". אם הספקתם להתייבש ולהתחמם שוב מנקודת העצירה הקודמת, או אם הייתם "אחראים" ו"מחושבים" ולא נרטבתם עדיין זו ההזדמנות האחרונה שלכם לפני המקלחת.


חזרה למעלהמסלול כחול